Book online

Regionalne tradycje wielkanocne

  1. Home
  2. Regionalne tradycje wielkanocne
Get details
Background photo
21 Mar 2016

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Symbolika święta związana jest głównie z pochwałą życia, dlatego Wielkanoc to czas radości, ale również zadumy i refleksji. To przecież tydzień poprzedzający  święta jest wspomnieniem najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń. Wielki Tydzień to czas oczekiwania, przypomnienia męczeńskiej drogi Chrystusa, a później radości z powodu zmartwychwstania.

Wielkanoc to także wiele tradycyjnych wydarzeń, które przetrwały w niezmienionej formie do dziś. Nie muszą być wyłącznie związane z wiarą, ale wiele z nich to przede wszystkim celebrowanie nowego początku i radość z nadejścia wiosny, kiedy wszystko budzi się do życia.

A jak świętuje się w poszczególnych regionach Polski?

Na Śląsku święci się kolorowe palmy w Niedzielę Palmową. Tradycja mówi, że Ślązacy połykają po jednej kuleczce bazi, aby być w dobrej kondycji aż do kolejnej Wielkanocy.

Na Kujawach na stole króluje kaszanka oraz barwione jajka. Ciekawym zjawiskiem jest Półpościec – w trzecią niedzielę Wielkiego Postu młodzi chłopcy rozbijają gliniane garnki z popiołem o drzwi domów, w których mieszkają panny.

W Małopolsce przechadza się Siuda Baba, czarna od sadzy postać, która przez cały czas pilnowała ognia i nie wolno było się jej umyć. Zaraz po świętach w Krakowie odbywa się również tradycyjny odpust na Kopcu Kraka – odpust Rękawka.

Na Podhalu dokonuje się publicznej egzekucji kukły przedstawiającej Judasza. Postać zrobiona ze słomy jest ciągnięta przez całą wieś, smagana i ostatecznie spalona lub stopiona. A świąteczny koszyk górale wyplatają korzeniami jałowca.

Na Pomorzu nie było lania zimną wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Dziewczęta uciekały przed… rózgami, czyli delikatnym odkładaniem brzozowymi gałązkami. Mężczyźni wybierali gałązki zdrowe i wiosenne, i już na dwa tygodnie przed Wielkanocą wkładali je do wazonu, aby wyhodować zielone listki. Chłopcy oczywiście wybierali panny, które szczególnie przypadły im do gustu.

Przygotowania do Wielkanocy w naszym hotelu z basenem nad morzem są już bardzo zaawansowane! Czekamy na Was!

Pozdrawiamy, Załoga Kormoran Wellness Medical Spa

 

newsletter
Subscribe our newsletter!